Last updated: January 09. 2014 11:20AM - 1157 Views
By - nham@civitasmedia.com



Joshua Hamilton (right) won two matches at last Saturday's tournament at Alexander Central.
Joshua Hamilton (right) won two matches at last Saturday's tournament at Alexander Central.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Ashe County’s wrestling team traveled to Alexander Central for the Caitlyn Price Memorial Wrestling Tournament last weekend.


The annual tournament is held to raise money for a scholarship fund named in honor of Price, an Alexander Central Graduate that passed away in 2010.


The Huskies took part in four team matches but came away on the losing end each time.


Bandys 42, Ashe 27


106: No match


113: Jacob Weaver (Ashe) defeated John Foster (Bandys) by a 6-2 decision.


120: Bodi Miller (Ashe) pinned Zachary Miller (Bandys) at 2:10.


126: Trevor Lail (Bandys) pinned Andrew Tedder (Ashe) at 2:26.


132: Blake Teague (Bandys) won via forfeit.


138: Gabe Elliott (Ashe) won via forfeit.


145: Timothy Lunsford (Bandys) won via forfeit.


152: Jevon McCorkle (Bandys) won via forfeit.


160: Dane Wagner (Bandys) won via forfeit.


170: Andrew Brotherton (Bandys) won via forfeit.


182: Josh Hamilton (Ashe) pinned Rhett Starnes (Bandys) at 4:52.


195: Jeff Tuckey (Bandys) won via forfeit.


220: Mitchell Brown (Ashe) pinned Joshua Strausser (Bandys) in 38 seconds.


285: No match


North Iredell 76, Ashe 0


106: Calvin Souther (North) won via forfeit.


113: Clay Bodenheimer (North) defeated Weaver (Ashe) by an 8-1 decision.


120: Dylan Moore (North) pinned Miller (Ashe) at 5:14.


126: Ryan Cockerham (North) pinned Tedder (Ashe) in 50 seconds.


132: Tim Williams (North) won via forfeit.


138: Timothy Wilcox (North) defeated G. Elliott (Ashe) by a 14-5 major decision.


145: Kaden Ecklund (North) won via forfeit.


152: Luke Sipes (North) won via forfeit.


160: Garrett McCants (North) won via forfeit.


170: Mitchell Hampton (North) won via forfeit.


182: Garrett Harshbarger (North) pinned J. Hamilton (Ashe) at 5:04.


195: Joseph Pate (North) won via forfeit.


220: Timothy Davis (North) defeated Brown (Ashe) by an 11-5 decision.


285: Joseph Lancaster (North) won via forfeit.


Fred T. Foard 78, Ashe 6


106: Cole Riggs (Foard) won via forfeit.


113: Isaac Hollar (Foard) pinned Weaver (Ashe) at 4:53.


120: Caleb Hart (Foard) pinned Miller (Ashe) at 5:37.


126: Austin Hughes (Foard) pinned Tedder (Ashe) at 1:32.


132: Dylan Cassidy (Foard) won via forfeit.


138: Alex Leatherman (Foard) pinned G. Elliott (Ashe) at 1:22.


145: Brandon Johnson (Foard) won via forfeit.


152: Kalub Stone (Foard) won via forfeit.


160: Trevor Cook (Foard) won via forfeit.


170: Tate Blanton (Foard) won via forfeit.


182: Caleb Bumgarner (Foard) pinned J. Hamilton (Ashe) at 3:33.


195: Christian Ohmer (Foard) won via forfeit.


220: Brown (Ashe) pinned Ryan Christopher (Foard) at 4:13.


285: Dylan Curtis (Foard) won via forfeit.


East Lincoln 54, Ashe 30


106: Zachary Biagi (East) won via forfeit.


113: Weaver (Ashe) won via forfeit.


120: Miller (Ashe) defeated Johnathan Biagi (East) via forfeit.


126: Kasen Alley (East) pinned Tedder (Ashe) at 2:44.


132: Cody Stough (East) won via forfeit.


138: G. Elliott (Ashe) won via forfeit.


145: Moses Boyter (East) won via forfeit.


152: Austin Ford (East) won via forfeit.


160: Derek Archer (East) won via forfeit.


170: Michael Orgeron (East) won via forfeit.


182: J. Hamilton (Ashe) won via forfeit.


195: Justin Rhodes (East) won via forfeit.


220: Brown (Ashe) won via forfeit.


285: Alexander Rudolph (East) won via forfeit.

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute