Last updated: June 01. 2013 7:57AM - 370 Views
Nathan Ham
Sports Writer
nham@civitasmedia.com



Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Following their strong performances at the 2A Midwest Regional this past weekend, four Ashe County wrestlers will be competing in Greensboro for a shot at a state championship.


Michael Elliott won the regional championship at 145 pounds, Lucas Miller earned the regional top spot at 170 pounds and William Miller was regional champion at 195 pounds. Justin Scarborough also qualified for the state tournament with a third place finish in the 182-pound division.


The 2A State Championship Tournament will take place this Friday and Saturday at the Greensboro Coliseum.


Here are the complete 2A Midwest Regional results for all Ashe County wrestlers


106: Andrew Tedder (Ashe) defeated Daniel Wurdemann (East Davidson) by an 8-3 decision.


106: Saige Wolf (North Surry) defeated Tedder (Ashe) by a 6-2 decision.


106: Tedder (Ashe) pinned Emanuel James (Lexington) at 5:02.


106: Tedder (Ashe) pinned Andrew Moorefield (West Davidson) at 4:58.


106: Tyler Everette (Central Davidson) pinned Tedder (Ashe) in 18 seconds.


120: Carter Calhoun (Ashe) pinned Jared Horton (Starmount) in 46 seconds.


120: Calhoun (Ashe) pinned Dennis Hernandez (Wilkes Central) at 3:26.


120: Austin McMillian (North Surry) pinned Calhoun (Ashe) at 2:13.


120: Kevin Pack (Surry Central) defeated Calhoun (Ashe) by a 13-4 decision.


126: Jonathan Surratt (West Stanley) defeated Bodi Miller (Ashe) by a 7-6 decision.


126: B. Miller (Ashe) defeated Zac Tysinger (East Davidson) by forfeit.


126: Jacob Royal (Wilkes Central) defeated B. Miller (Ashe) by an 11-3 decision.


145: Michael Elliott (Ashe) pinned Joshua Moore (Central Davidson) at 1:45.


145: Elliott (Ashe) defeated Parker Ward (Wilkes Central) by technical fall at 4:40.


145: Elliott (Ashe) pinned Danford Carpenter (Lexington) at 3:41.


160: Holden Hughley (Salisbury) pinned Joshua Hamilton (Ashe) at 1:53.


160: Hamilton (Ashe) defeated Austin Dickinson (Cuthbertson) by a 9-4 decision.


160: Jacob Owen (Central Davidson) pinned Hamilton (Ashe) at 1:41.


170: Lucas Miller (Ashe) pinned Derrick Drane (West Stokes) at 1:34.


170: L. Miller (Ashe) pinned Desmond Mabe (Central Davidson) at 2:29.


170: L. Miller (Ashe) defeated Ian Fennell (Starmount) by a 6-3 decision.


170: L. Miller (Ashe) defeated Joseph Walther (Cuthbertson) by a 6-1 decision.


182: Justin Scarborough (Ashe) pinned Sam Von Cannon (Central Davidson) at 1:29.


182: Levi Slate (North Surry) defeated Scarborough (Ashe) by a 6-4 decision.


182: Scarborough (Ashe) defeated Matthew Craver (West Stokes) by a technical fall at 1:15.


182: Scarborough (Ashe) defeated Rick Kurtz (West Davidson) by a 17-4 decision.


182: Scarborough (Ashe) defeated Gabriel Brockett (Thomasville) by a 9-7 decision.


182: Scarborough (Ashe) defeated Michael Wood (Starmount) by a 14-7 decision.


195: William Miller (Ashe) pinned Devin Alspaugh (Starmount) at 5:50.


195: W. Miller (Ashe) defeated Jeffrey Burton (Salisbury) by a 17-6 decision.


195: W. Miller (Ashe) defeated Bryce Braswell (Piedmont) by a 3-2 decision.


220: Mitchell Brown (Ashe) pinned Jacob Cratty (North Stanly) at 3:46.


220: Jacob Comer (Central Davidson) pinned Brown (Ashe) at 1:20.


220: Brown (Ashe) pinned Luke Alexander (West Stanly) at 4:55.


220: Steve Byers (Wilkes Central) pinned Brown (Ashe) at 4:36.


285: Jason Baker (Ashe) beat David Causey (East Davidson) by a 3-2 decision.


285: Kasain Tillman (Wilkes Central) pinned Baker (Ashe) in 34 seconds.


285: Baker (Ashe) defeated Bradley White (Forest Hills) by a 4-2 decision.


285: Zach Mauldin (Lexington) pinned Baker (Ashe) at 4:25.

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Info Minute